Sukces gimnazjalistów z Zaklikowa

Utworzono dnia 01.06.2016

Dnia 18  maja 2016 r. uczniowie klas III Publicznego Gimnazjum w Zaklikowie w składzie: Zuzanna Florczak, Paulina Pataraniak, Natalia Pęzioł, Aleksander Przywara i Aleksandra Wojewoda, przygotowani przez nauczyciela – p. Beatę Żyłko, wzięli udział w II   Rejonowym Turnieju Pierwszej Pomocy organizowanym przez Szkolne  Koło PCK działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Uczniowie z Zaklikowa zajęli w turnieju  III MIEJSCE.

Honorowy patronat nad turniejem objął dr nauk medycznych Tomasz Darocha, anestezjolog ze Szpitala Jana Pawła II w Krakowie, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i współtwórca leczenia z głębokiej hipotermii. Celem turnieju było propagowanie udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjów oraz upowszechnianie zasad wartości humanitarnych Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Turniej składał się z części teoretycznej i części praktycznej. Część pisemna składała się z pytań z zakresu pierwszej pomocy oraz wiedzy o ruchu Czerwonego  Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca. Część praktyczna zawierała szereg scenek - pozoracji zorganizowanych w formie stacji. W ich trakcie zawodnicy mieli wykonać czynności ratownicze w ciągu 10 minut. Podczas udzielania pomocy oceniane  było:

• bezpieczeństwo zawodników,
  • ratowanie życia,
  • wzywanie kwalifikowanej pomocy,
  • udzielanie pierwszej pomocy,
  • umiejętność samodzielnego działania każdego z zawodników,
  • kierowanie zespołem i praca zespołowa,

Grupa ratownicza reprezentująca nasze gimnazjum współpracowała bardzo wytrwale. Z wielkim zapałem i profesjonalizmem udzielali pierwszej pomocy na poszczególnych stacjach. Gratulujemy zwycięzcom, którzy znaleźli czas i chęci, aby podnieść swój poziom wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Beata Żyłko

Sukces gimnazjalistów z Zaklikowa