Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i rewalidacja.

Zarówno pomoc psychologiczno-pedagogiczna jak i rewalidacja są to formy wsparcia uczniów. Za ich organizację odpowiada dyrektor szkoły. Nie są one jednak tożsame i istnieje pomiędzy nimi kilka różnic.

Zajęcia rewalidacyjne to osobne zajęcia dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Opinia o innych specjalnych potrzebach edukacyjnych nie jest takim dokumentem i nie uprawnia do korzystania z rewalidacji. Są to zajęcia dopasowane do niepełnosprawności i trudności oraz uwzględniające indywidualne potrzeby ucznia prowadzone przez osobę posiadającą kwalifikacje do pracy zgodne z danym rodzajem niepełnosprawności.

Uczniowie korzystający z zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie muszą posiadać takiego orzeczenia. Są to zajęcia skierowane do uczniów z trudnościami oraz uzdolnionych. Jest możliwe jednak aby uczniowie z orzeczeniem korzystali zarówno z rewalidacji jak i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Celem pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest wspieranie potencjału rozwojowego ucznia oraz stwarzanie mu takich warunków, aby aktywnie i w pełni uczestniczył w życiu placówki. Istotą udzielanej pomocy jest:

· rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz

· identyfikowanie indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie.

Pomoc udzielana może być także rodzicom uczniów oraz nauczycielom – polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych w celu zwiększania efektywności działań podejmowanych wobec dziecka.