Sukcesy plastyczne uczniów ZSO w Zaklikowie w I półroczu roku szkolnego 2018/2019

Utworzono dnia 14.02.2019

Zakończenie I półrocza roku szkolnego 2018/2019 stanowi dobrą okazję do podsumowania działalności plastycznej uczniów naszej szkoły. Kształtując artystycznie uczniów, staram się odnaleźć w ich twórczości relacje młodego człowieka, jeszcze nie całkowicie ukształtowanego, ze światem natury i jego światem wewnętrznym. Odkrywając talenty, sięgam do natury, która stanowi najważniejsze źródło inspiracji twórczej. Skoro natura tak delikatna, a żyje wieki, to tym bardziej człowiek ulegając jej urokowi, powinien ją naśladować. Towarzysząca mi powyższa myśl pozwoliła na podjęcie wielu działań artystycznych z uczniami, które zaowocowały oryginalnymi pracami twórczymi. Muszę podkreślić, iż działalność plastyczna i zaangażowanie w procesy rozwoju artystycznego uczniów przebiegały na różnych polach i dla różnych potrzeb. Młodzi plastycy chętnie uczestniczą  w warsztatach plastycznych realizowanych pod hasłem ,,Tworzę przez cały rok", podczas  których przygotowują się do konkursów plastycznych, pomagają w prezentacjach prac pokonkursowych, wspomagają nauczyciela plastyki w aktualizowaniu wystaw tematycznych z programu szkolnego, symbolicznych i okolicznościowych/świątecznych w pracowni plastycznej i na terenie szkoły, choćby na takie uroczystości jak ,,Dzień Edukacji Narodowej", ,,100 - lecie Odzyskania Niepodległości", kiermasz świąteczny, czy ,,III Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych".

Z optymizmem i refleksją patrzę na twórczość młodych i przekonana jestem, że rozpędzone dni chwytają śladem pióra i pędzla pozostawionym na białej kartce wypełnionej wielobarwnie naturą, …moją i ich naturą. Uczniowie chętnie pracują, dzielą się spostrzeżeniami, uczą się, obserwując siebie i  pomagając sobie nawzajem, a także korzystają z pomocy nauczyciela. Mimo wielkiej konkurencji, osiągają sukcesy w rożnych konkursach plastycznych.

Z przekonaniem mogę stwierdzić, że owocnie przebiegł konkurs z okazji ,,100 - lecia Polski Niepodległej", której organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie. Na etap szkolny z klas IV - VII szkoły podstawowej w Zaklikowie wpłynęło 45 prac. Do etapu gminnego zakwalifikowano 23 prace. Formą promocji prac uczniów I etapu była pokonkursowa wystawa w holu przy bibliotece szkolnej trwająca ponad miesiąc.

Laureaci nagród II etapu - gminnego:
Klasy  IV-VII:
Miejsce I - Anna Tyzak, kl. IV a SP  w Zaklikowie

Miejsce II - Amelia Szyszka, kl. VII  SP w Zaklikowie
Miejsce III - Szymon Dziuba, kl. IV c  SP w Zaklikowie
Wyróżnienia:

Julia Łukasik, kl. VI b SP w Zaklikowie

Anna Kaczmarczyk, kl. VI b SP w Zaklikowie

Nie mniej ważnym i efektywnym konkursem był ,,Projekt KARTKI BOŻONARODZENIOWEJ" zorganizowany również przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie w kategorii wiekowej kl. I - VII i kl. III gimnazjum. Spośród złożonych 60 prac         na poziomie klas IV- VII i gimnazjum, wyróżniono 25 kartek bożonarodzeniowych, które zakwalifikowano do etapu gminnego. Wyróżnione prace etapu szkolnego zostały zaprezentowane w okresie bożonarodzeniowym na pokonkursowej wystawie w holu przy bibliotece szkolnej.

Komisja konkursowa powołana przez dyrektora GOK - u nagrodziła i wyróżniła następujących uczniów:

Kl. IV - VI:

III miejsce - Weronika Rybińska, kl. VI b

Wyróżnienie:

Wiktoria Wieczorek , kl. IV b

Kl. VII - VIII i kl. III gimnazjum:

II miejsce - Amelia Szyszka, kl. VII

Wyróżnienie:

Paulina Michalczak, kl. III gimnazjum

Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 27 stycznia 2019 r. podczas Wieczoru Kolęd w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie.

Kolejny konkurs kultywujący bożonarodzeniowe tradycje ludowe przebiegający pod hasłem ,,Kolędowanie bez alkoholu - 2019" miał swój finał 6 stycznia 2019 r. podczas ,,III Regionalnego  Przeglądu  Zespołów Kolędniczych". I tym razem uczniowie nie zawiedli swoją kreatywnością. Z zapałem zaangażowali się w proces odtwarzania i kultywowania tradycji świątecznych, przeznaczając na zadanie w szkole 2 lekcje, a także  swój czas pozalekcyjny. Łącznie z grupy wiekowej kl. IV - VII szkoły podstawowej,  kl. III gimnazjum i kl. I liceum wpłynęły 43 prace. Wszystkie prace zostały zakwalifikowane do konkursu.

Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom: Julii Stefaniak - kl. IV a, Gabrielowi Kościk - kl. V b, Amelii Szyszka - kl. VII, Aleksandrze Odrzywolskiej - kl. III gimnazjum, Emilii Bednarskiej, Julii Dobrowolskiej, Ilonie Kobylskiej i Kacprowi Chrząstowskiemu z kl. I liceum.

Prace nagrodzone zostały wyeksponowane dla publiczności podczas uroczystości ,,III Przeglądu Zespołów Kolędniczych" a pozostałe w pracowni plastycznej.

Konkurs na ,,Eko - zabawkę" zrealizowano z uczniami kl. IV - VI szkoły podstawowej oraz zainteresowanymi uczniami z gimnazjum. Fantazja twórcza uczniów okazała się nieograniczona. Dorastający twórcy doskonale wiedzą, jak wykorzystać odpady i na przykład ,,przywrócić im życie". Prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie. W ramach działań ,,EKO" zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne dla uczniów klas VIII i III gimnazjum z naszej szkoły i chętnych uczniów tych samych klas z naszej gminy i gmin ościennych. Młodzież miała możliwość tworzenia Eko - biżuterii,  obrazów plastycznych     w technice kolażu z wykorzystaniem tych odpadów, koszyczków wielkanocnych czy też flakoników.

W załączeniu dokumentacja fotograficzna przedstawionych działań.

Ewa Stryjecka

Utworzono dnia 14.02.2019, 11:47