Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie

Wewnątrzszkolna instrukcja przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego maj 2015

Utworzono dnia 04.05.2015
Czcionka:

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. ADAMA SAPIŃSKIEGO W ZAKLIKOWIE

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Wewnątrzszkolna instrukcja przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego maj 2015

  1. Instrukcja postępowania z niejawnymi materiałami egzaminacyjnymi.
  2. Harmonogram realizacji zadań zgodny z procedurami CKE i rozporządzeniem MEN (Terminarz).
  3. Ustalenie zasad obiegu informacji (nauczyciele, uczniowie, rodzice).
  4. Przygotowanie i organizacja części ustnej egzaminu.
  5. Przygotowanie i organizacja egzaminu w części pisemnej wynikająca z liczby zdających, warunków technicznych szkoły i potrzeb zdających.
  6.  Instrukcje dodatkowe.
  7. Komunikowanie wyników.

W instrukcji zastosowano następujące skróty:

  • SZE – Szkolny Zespół Egzaminacyjny,
  • PZE – Przedmiotowy Zespół Egzaminacyjny,
  • ZN – Zespół Nadzorujący,
  • OKE – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna,
  • CKE – Centralna Komisja Egzaminacyjna.

 

 

I. Instrukcja postępowania z niejawnymi materiałami egzaminacyjnymi.

 

  1. Przewodniczący SZE, którym jest dyrektor szkoły odpowiada za odbiór i prawidłowe zabezpieczenie materiałów egzaminacyjnych, tzn. sprawdza w obecności innego członka SZE, przechowuje i zabezpiecza przed nieuprawnionym ujawnieniem zbiory zestawów do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego oraz przesyłki zawierającej pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi do części pisemnej egzaminu maturalnego. W przypadku stwierdzenia niezgodności niezwłocznie zgłasza ten fakt do dyrektora OKE, a następnie postępuje zgodnie z zaleceniami dyrektora OKE.
  2. 5 maja 2015 r. wraz z przesyłką zawierającą materiały egzaminacyjne do części pisemnej egzaminu maturalnego, do szkoły dostarczona zostanie płyta CD (dwa egzemplarze do każdej szkoły) zawierająca 12 folderów z zadaniami do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego. Każdy folder zawierać będzie zadania przeznaczone na kolejny dzień egzaminu określony w harmonogramie (13–14 maja). Dodatkowo – wyłącznie jako zabezpieczenie na ewentualność otrzymania przez szkołę obu wadliwych płyt – wszystkie materiały przeznaczone na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego będzie można pobrać 8 maja 2015 r. z serwisu OKE dla dyrektorów szkół. z serwisu OKE dedykowanego dyrektorom szkół, w postaci pliku zip.  Każdy folder przeznaczony na dany dzień egzaminu określony w harmonogramie będzie zawierał taką samą liczbę zadań (18 zadań). Każde zadanie będzie przekazane w postaci odrębnego pliku zabezpieczonego hasłem. Hasła do plików zostaną przesłane drogą elektroniczną dzień przed egzaminem (w przypadku egzaminu odbywającego się w poniedziałek – w poprzedzający piątek), ok. godziny 8.00, za pośrednictwem serwisu OKE dedykowanego dyrektorom szkół, w postaci pliku doc. zawierającego numer zadania oraz hasło (przykład poniżej).
  3. Przewodniczący SZE sprawdza kompletność materiałów do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języka polskiego (na płycie) oraz/lub pobiera z serwisu internetowego dyrektora szkoły elektroniczne wersje zadań egzaminacyjnych do części ustnej z języka polskiego, udostępniane w terminach określonych w Części II.1 i II.2 Procedur. W terminach określonych w ww. częściach Procedur pobiera z serwisu hasła do plików z zadaniami. Zadania egzaminacyjne i hasła są materiałami chronionymi przed nieuprawnionym ujawnieniem.
  4. Egzamin ustny z języka polskiego zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem zadań w formie wydruków.  Po odkodowaniu plików przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub osoba przez niego upoważniona (wicedyrektor) drukuje wszystkie zadania egzaminacyjne przeznaczone na dany dzień w warunkach i w sposób zapewniający zabezpieczenie materiałów przed nieuprawnionym ujawnieniem; każdy przedmiotowy zespół egzaminacyjny otrzymuje po dwa wydrukowane zestawy zadań przeznaczone na dany dzień (jeden dla zdających oraz jeden dla przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego).
  5. Nie wcześniej niż 1,5 godziny przed egzaminem przewodniczący zespołu egzaminacyjnego udostępnia członkom przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego zadania egzaminacyjne, w miejscu zapewniającym zabezpieczenie materiałów przed nieuprawnionym ujawnieniem.
  6. Przekazanie materiałów egzaminacyjnych i dokumentacji przewodniczącym zespołów nadzorujących:
  7. W bieżącym roku w szkołach mogą wystąpić dwa rodzaje arkuszy:

- dla zdających egzamin maturalny w „nowej” formule (przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym oraz dodatkowe na poziomie rozszerzonym);

- dla zdających egzamin maturalny w „starej” formule (przedmioty obowiązkowe oraz dodatkowe na poziomie podstawowym albo rozszerzonym).

  1. Przewodniczący zespołu nadzorującego bezpośrednio przed danym poziomem lub częścią egzaminu, w obecności przedstawiciela zdających, odbiera od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego:

-  odpowiednią liczbę i rodzaj materiałów egzaminacyjnych:

- należy sprawdzić oznaczenie strony tytułowej widocznej w pakietach oraz upewnić się, że otrzymuje się arkusze do właściwego egzaminu dla właściwej grupy zdających (arkusze do „nowej” formuły egzaminu będą miały na stronie tytułowej czerwony pasek),

- należy sprawdzić oznaczenie typów arkuszy

  1. listę obecności z numerem PESEL, wydrukowaną z systemu OBIEG dla danej sali,
  2.  informację o zdających uprawnionych do dostosowania warunków i form egzaminu, piszących egzamin w
  3. Protokół przebiegu egzaminu w danej sali (załącznik L_10),
  4.  Protokół sprawdzania, wydrukowany z systemu OBIEG,
  5. naklejki z nadanym przez OKE kodem,
  6.  plan sali, w których zdaje 3 lub więcej zdających (załącznik L_21),
  7.  zwrotne bezpieczne koperty do spakowania prac egzaminacyjnych. Koperty powinny być wydane oddzielnie dla poszczególnych poziomów i typów wymagań oraz oddzielnie dla „nowej” i „starej” formuły.
  8. Prace należy pakować do kopert bezpiecznych. W przypadku ich braku dopuszcza się pakowanie prac do kopert papierowych.

 

Materiały przeznaczone do przeprowadzenia zarówno części pisemnej egzaminu, jak i części ustnych przechowywane są w szafie znajdującej się w gabinecie dyrektora szkoły. Klucze do szafy przechowuje przewodniczący SZE i jego zastępca. Przewodniczący SZE sprawdza w każdym dniu egzaminu, przed jego rozpoczęciem, czy pakiety zawierające arkusze egzaminacyjne i inne materiały egzaminacyjne są nienaruszone.

 

W przypadku stwierdzenia, że przesyłki zawierające zbiory zestawów zadań egzaminacyjnych do części ustnej egzaminu maturalnego lub przesyłki zawierające pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi, kartami odpowiedzi i innymi materiałami egzaminacyjnymi do części pisemnej egzaminu maturalnego zostały naruszone lub nie zawierają wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu maturalnego przewodniczący SZE niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora OKE  w Krakowie.

 

Szkolenie osób mających dostęp do niejawnych materiałów egzaminacyjnych odbędzie się w czasie wskazanym w terminarzu. Szkolenie przeprowadzi zastępca przewodniczącego SZE przekazując informacje dotyczące przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego oraz zakres obowiązków przewodniczących i członków PZE oraz ZN (szkoleniowa rada pedagogiczna, na której każdy uczestnik dostanie pisemną instrukcję zawierającą zakres obowiązków).

 

Członkowie SZE w dniu swego powołania podpiszą oświadczenie o przestrzeganiu ustaleń w sprawie zabezpieczenia materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem.

 

Przewodniczący SZE przechowuje w dokumentacji egzaminu protokoły powołania członków PZE i ich oświadczenia wraz z kopią dokumentu nadającego kwalifikacje egzaminatora nauczycielowi pełniącemu funkcję przewodniczącego PZE.

 

Przewodniczący SZE przechowuje w dokumentacji egzaminu powołania ZN i oświadczenia ich członków.

 

Dokumentacja z każdego dnia egzaminu przekazywana jest przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Kartki z notatkami, wydruki zadań egzaminacyjnych, po zakończeniu egzaminu, zdający przekazuje przewodniczącemu zespołu przedmiotowego. Przewodniczący ZE zabezpiecza ww. materiały i przechowuje przez okres, w którym zdający może się odwołać od procedur przeprowadzenia egzaminu (co najmniej dwa dni).

 

Postępowanie z niejawnymi materiałami egzaminacyjnymi przed egzaminem ustnym  i pisemnym, w czasie jego trwania oraz po egzaminie jest zgodne ze szczegółowymi Procedurami organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015 aktualizowanymi  przez CKE w grudniu 2014 roku.

 

Przewodniczący SZE odpowiedzialny jest za przekazanie prac zdających i dokumentacji egzaminacyjnej do OKE w Krakowie – zgodnie z instrukcją OKE.              W przypadku dokumentacji części ustnej egzaminu maturalnego – dwa dni po zakończeniu wszystkich egzaminów tej części.

 

W razie wystąpienia sytuacji szczególnej, nieuwzględnionej w przepisach prawa przewodniczący PZE lub ZN niezwłocznie przekazuje niezbędne informacje przewodniczącemu SZE i postępuje zgodnie z podjętymi przez niego decyzjami.

 

Jeżeli przewodniczący, z powodu choroby lub innych przyczyn, nie może pełnić swoich obowiązków wszystkie jego zadania przejmuje zastępca przewodniczącego SZE.

II. Harmonogram realizacji zadań zgodny z procedurami CKE                   
i rozporządzeniem MEN (Terminarz).

 

 

 

Lp.

Czynności do wykonania

Odpowiedzialny

Termin

Uwagi

1.

Zapoznanie    uczniów    z    procedurami dotyczącymi przebiegu egzaminu maturalnego    w    części ustnej z języka polskiego.

 

 

Nauczyciel języka polskiego

Do 10.09.14 r.

Procedury organizowania
i przeprowadzania egzaminu
maturalnego

w r. szk. 2014/2015

2.

Zapoznanie uczniów z procedurami  egzaminacyjnymi i  harmonogramem egzaminów pisemnych.

Wychowawca  klasy

Do 10.09.14 r.

Procedury organizowania
i przeprowadzania egzaminu
maturalnego

w r. szk. 2014/2015

Harmonogram egzaminów pisemnych

3.

Zapoznanie    uczniów    z    listą   olimpiad przedmiotowych.

Wychowawca klasy

Do 10.09.14 r

 

4.

Zapoznanie uczniów klas trzecich z możliwościami dostosowania warunków przeprowadzenia egzaminu do indywidualnych potrzeb zdającego.

 

 

 

5.

Zebranie od uczniów wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego oraz dokumentów uprawniających do dostosowania warunków i form egzaminu i przekazanie ich radzie pedagogicznej.

W przypadku absolwentów z lat ubiegłych do 7 lutego 2015.

 

Wychowawca klasy

 

 

 

 

 

Dyrektor

Do 30.09.14 r.

Absolwenci z lat poprzednich nie są zobowiązani do złożenia deklaracji wstępnej.

6.

Potwierdzenie odbioru deklaracji, sporządzenie ich kopii
i przekazanie potwierdzonych kopii zdającym.

Dyrektor lub Wicedyrektor

Do 30.09.14 r.

 

7.

Zebranie od uczniów/absolwentów  udokumentowanych wniosków
o dostosowanie warunków i formy egzaminu.

Wicedyrektor

Do 30.09.14 .r.

Dokumentacja może być uzupełniona do  7.02.2015 r.

 

8.

Przekazanie rodzicom uczniów informacji dotyczących egzaminu maturalnego.

 

Wychowawca klasy

Do końca listopada

 

9.

Przekazanie uczniom informacji dotyczących przebiegu egzaminu maturalnego w części pisemnej i ustnej.

 

Wychowawca klasy

Do 15 kwietnia

2015 r.

 

10.

Ostateczny termin złożenia zamówienia pakietów egzaminacyjnych dla zdających z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz pisemnego porozumienia z OKE w sprawie dostosowań niewymienionych w Komunikacie dyrektora CKE.

W przypadku absolwentów z lat ubiegłych do 7 lutego 2015..

oraz udokumentowanych wniosków o

dostosowanie warunków i formy egzaminu

Wicedyrektor

Do 7 lutego 2015 r.

Komunikat dyrektora CKE.

L: Procedury – Część IV. A. pkt 16.

T: Procedury – Część III. A. pkt 16.

Wniosek o dodatkowe dostosowania/zamówienie składamy w systemie OBIEG i wysyłamy do OKE w Krakowie.

11.

Sporządzenie informacji obejmującej dane zawarte w deklaracjach i przesłanie ich pocztą elektroniczną  dyrektorowi komisji okręgowej.

Wicedyrektor

Do 12.02.15 r.

 

12.

Weryfikacja danych o zdających przekazanych do OKE. Zebranie podpisów zdających na listach weryfikacyjnych. W razie konieczności dokonanie korekty danych.

Przewodniczący SZE

Do 12.02.15 r.

Wykorzystanie list weryfikacyjnych do potwierdzenia prawidłowości zgłoszonych danych. Potwierdzenia te będą przechowywane w dokumentacji szkoły.

 

13.

Ostateczny termin przesłania do OKE skorygowanej elektronicznej informacji i danych zdających.

Przewodniczący   SZE

15.02.2015 r.

 

14.

Powołanie przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych,   (ewentualnie) zgłoszenie  do OKE braku możliwości powołania PZE w części ustnej danego przedmiotu.

Przewodniczący   SZE

Do 20.02.2015

W uzasadnionych przypadkach Dyrektor OKE skieruje zdających do szkoły, w której przystąpią oni do części ustnej egzaminu z danego języka.
Procedury - Część II.A, pkt 28
Procedury - Część IV.A, pkt 3

 

15.

Zawarcie pisemnych porozumień
z dyrektorami szkół w sprawie powołania nauczycieli z tych szkół do zespołu egzaminacyjnego..

Przewodniczący   SZE

Do 4.03.15 r.

 

16.

Powołanie zastępcy przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego i zespołu egzaminacyjnego.

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

 

17.

Zebranie oświadczeń o przestrzeganiu ustaleń
w sprawie zabezpieczenia materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem
i ochrony danych osobowych.

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

 

18.

Powołanie zespołów przedmiotowych  do przeprowadzenia części ustnej egzaminu.
Zebranie potwierdzonych kopii decyzji o wpisie do ewidencji egzaminatorów nauczycieli pełniących funkcję przewodniczących tych zespołów.

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

 

19.

Opracowanie i ogłoszenie   harmonogramu przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego.  

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

L: Procedury – Część I. E. pkt 1.

Część IV. A. pkt 29, 30.

20.

Przesłanie wersji elektronicznej harmonogramu egzaminów ustnych do OKE.

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

L: Procedury – Część I. E. pkt 1.

Część IV. A. pkt 29, 30.

21.

Przekazanie zdającym treści komunikatu dyrektora CKE dotyczącego materiałów i przyborów pomocniczych, z jakich mogą korzystać w czasie części pisemnej egzaminu

Przewodniczący  SZE

Do 4.03.15 r.

Część I. E.

pkt 4

 

 

22.

Przyjęcie od laureatów i finalistów olimpiad wniosków o zmianę przedmiotów egzaminacyjnych i przekazanie informacji do OKE.

 

Przewodniczący  SZE

Do 20.04.15 r.

 

 

23.

Powołanie zespołów nadzorujących przebieg

części pisemnej egzaminu maturalnego

Przewodniczący  SZE

Do 4.04.15 r.

 

 

24.

Przeprowadzenie przeszkolenia   i dokonanie

przydziału zadań dla członków PZE.

Przewodniczący  SZE

Do 26.04.15 r.

 

 

25.

Przekazanie zdającym instrukcji dotyczącej

przebiegu egzaminu, przeszkolenie ich z zasad kodowania arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.

Przewodniczący  SZE

Do 23.04.15 r.

 

 

26.

Przekazanie zdającym informacji o zasadach

postępowania w przypadku niezgłoszenia się

na egzamin z przyczyn losowych lub

zdrowotnych.

Przewodniczący  SZE

Do 23.04.15r

 

 

27.

Przekazanie zdającym informacji o terminie

ogłoszenia wyników i odbioru świadectw.

Przewodniczący  SZE

Do 23.04.15 r

 

 

28.

Przeprowadzenie szkolenia i przydział

zadań dla członków ZN.

Przewodniczący  SZE

Do 26.04.15 r.

 

 

29.

Zgłoszenie do OKE informacji dotyczących usunięcia z listy zdających uczniów, którzy nie ukończyli szkoły.

Przewodniczący  SZE

Do 26.04.15 r.

 

 

30.

Odbiór i zabezpieczenie zestawów zadań

egzaminacyjnych do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języków obcych nowożytnych.

Przewodniczący  SZE

28.04.2015

Zgodnie z przekazanych przez OKE harmonogramem

 

31.

Przygotowanie sal egzaminacyjnych do

przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zgodnie z zasadami opisanymi w procedurze przebiegu egzaminu.

Przewodniczący  SZE

do 30.04.2015

 

 

32.

Odbiór zaświadczeń od laureatów i finalistów

olimpiad oraz stwierdzenie ich uprawnień do zwolnienia z egzaminu z danego przedmiotu

Przewodniczący  SZE

do 20.04.2015

 

 

33.

Przeprowadzenie egzaminów ustnych wg

szkolnego harmonogramu.

Przewodniczący  SZE

od 12.05.2015

do 18.05.2015

 

 

34.

Odbiór zgodnie z harmonogramem dystrybucji i zabezpieczenie przesyłek                 z arkuszami egzaminacyjnymi.

Przewodniczący  SZE

od 4.05.2015

do 19.05.2015

 

 

35.

Przeprowadzenie egzaminów pisemnych          i nadzorowanie ich przebiegu.

W przypadku szczególnych przypadków losowych lub zdrowotnych, zebranie od absolwentów lub ich rodziców (prawnych opiekunów) udokumentowanych wniosków o wyrażenie zgody na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie.

Przewodniczący  SZE

od 4.05.2015

do 19.05.2015

 

 

35.

Przekazanie prac zdających i dokumentacji

egzaminacyjnej do OKE, zgodnie z instrukcją właściwej OKE.

Przewodniczący  SZE

od 4.05.15

do 20.05.15

 

 

36.

Ogłoszenie wyników i wydanie absolwentom

świadectw dojrzałości i aneksów.

Przewodniczący  SZE

30.06.2015

 

 

37.

Przekazanie absolwentom informacji o

uprawnieniach i zasadach zgłoszeń do sesji poprawkowej oraz kolejnych sesji egzaminacyjnych.

Przewodniczący  SZE

W dniu

ogłoszenia

wyników

 

 

38.

Odbiór pisemnych oświadczeń absolwentów o przystąpieniu do egzaminu poprawkowego.

Przewodniczący  SZE

do 7.07.15

 

 

39.

Przekazanie do OKE informacji dotyczących

zgłoszeń do sesji poprawkowej.

Przewodniczący  SZE

do 10.07.15

 

 

40.

Powołanie zespołów przedmiotowych i zespołów nadzorujących do przeprowadzenia egzaminu w sesji poprawkowej.

Przewodniczący  SZE

do 21.08.15

 

 

41.

Przeprowadzenie sesji poprawkowej

Przewodniczący  SZE

25.08.2015-egz.pis. 24-28.08 -egz.ust.

 

 

42

Ogłoszenie wyników i wydanie absolwentom przystępującym
do egzaminu poprawkowego świadectw dojrzałości.

Przewodniczący  SZE

11.09.2015

 

 

 

 

III. Ustalenie zasad obiegu informacji (nauczyciele, uczniowie, rodzice).

 

Informacje na temat egzaminu maturalnego gromadzone są w dokumentacji egzaminu, dokumentacja ta przechowywana jest w gabinecie przewodniczącego SZE oraz w sekretariacie.

 

Informacje na temat egzaminu regularnie przekazywane są nauczycielom uczącym poszczególnych przedmiotów i wychowawcom oraz zamieszczane są na tablicach ogłoszeń: dla nauczycieli w pokoju nauczycielskim, dla maturzystów na korytarzu.

 

Zastępca przewodniczącego SZE współpracuje z wychowawcami uczniów klas maturalnych, podając im informacje, które należy przekazać uczniom na lekcjach wychowawczych i rodzicom uczniów przystępujących do egzaminu na spotkaniach organizowanych przez szkołę.

 

Materiały informacyjne o egzaminie dostępne są dla nauczycieli, uczniów i absolwentów w bibliotece szkolnej (również u zastępcy przewodniczącego SZE). Materiały dla nauczycieli przekazywane są bezpośrednio zainteresowanym.

 

Decyzję o przystąpieniu uczniów szkoły do próbnego egzaminu maturalnego podejmuje przewodniczący SZE po konsultacji z nauczycielami poszczególnych przedmiotów maturalnych.

 

Wychowawcy klas maturalnych oraz zastępca przewodniczącego SZE informują uczniów o zasadach organizacji i przebiegu oraz strukturze i formie egzaminu a w szczególności o:

 

  • prawie przystąpienia do egzaminu w warunkach i formie dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych,
  • prawie laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych do zwolnienia z egzaminu z danego przedmiotu, oraz o wykazie tych olimpiad,
  • terminach dotyczących składania deklaracji i załączników oraz wniosków (wymienione terminy zawarte są w rozdziale trzecim – w harmonogramie wewnątrzszkolnym),
  • konieczność zdawania egzaminu w części ustnej z danego przedmiotu w innej szkole w przypadku braku możliwości powołania przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego z danego przedmiotu w szkole macierzystej,
  • pomocach, z jakich mogą skorzystać na poszczególnych egzaminach w części pisemnej, zasadach dostępu do słowników na egzaminie pisemnym z języka polskiego,
  • możliwości zdawania egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym i poprawkowym oraz o warunkach przystąpienia do tych egzaminów,
  • miejscu i terminie składania deklaracji do następnych sesji egzaminacyjnych,
  • ustalonym sposobie postępowania członków zespołów nadzorujących w przypadku przerwania przez zdającego egzaminu z przyczyn losowych lub zdrowotnych.

 

  1. Nauczyciele przedmiotów maturalnych zapoznają uczniów z podstawą programową, standardami wymagań egzaminacyjnych, zasadami przeprowadzania egzaminów              w części ustnej i pisemnej z danego przedmiotu (już od pierwszej klasy liceum).

 

 

IV. Przygotowanie i organizacja części ustnej egzaminu.

 

 

  1. Przewodniczący SZE lub jego zastępca najpóźniej do 4 marca opracowuje harmonogram części ustnej egzaminu maturalnego, ogłasza nauczycielom i umieszcza na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim jak również na tablicy informacyjnej dla maturzystów, oraz przesyła do OKE.
  2. Powołuje, na podstawie pisemnego porozumienia z dyrektorem innej szkoły lub placówki, członków zespołu egzaminacyjnego spoza szkoły.
  3. Odbiera od zastępcy przewodniczącego i członków zespołu egzaminacyjnego oświadczenia o przestrzeganiu ustaleń w sprawie zabezpieczenia materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem i ochrony danych osobowych (załącznik L_16).
  4. Szkoli i przygotowuje do przeprowadzenia egzaminu członków zespołu egzaminacyjnego ze swojej szkoły oraz nauczycieli delegowanych do zespołów przedmiotowych i nadzorujących w innych szkołach. Zapoznaje z wewnątrzszkolną instrukcją przygotowania, organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego nauczycieli spoza szkoły. Obejmuje pełnym przeszkoleniem osoby z innych placówek niż szkoły przeprowadzające egzamin maturalny w danym roku szkolnym.
  5. Powołuje spośród członków zespołu egzaminacyjnego przedmiotowe zespoły egzaminacyjne do 4 marca 2015 r. (załącznik L_3). Powołuje taką liczbę przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych z danego przedmiotu, aby zapewnić sprawny przebieg części ustnej egzaminu maturalnego w szkole. Przechowuje w dokumentacji egzaminu powołania członków przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych i ich oświadczenia wraz z potwierdzonymi kopiami decyzji o wpisie do ewidencji egzaminatorów nauczycieli pełniących funkcje przewodniczących tych zespołów.
  6. Osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej przez siebie osoby (załącznik L_15) wchodzącej w skład zespołu egzaminacyjnego, w obecności innego członka zespołu egzaminacyjnego, odbiera materiały egzaminacyjne na część ustną egzaminu, sprawdza je, przelicza i zabezpiecza przed nieuprawnionym ujawnieniem, a w przypadku stwierdzenia niezgodności niezwłocznie zgłasza ten fakt do dyrektora OKE, a następnie postępuje zgodnie z zaleceniami dyrektora OKE.
  7.  Sprawdza kompletność materiałów do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z języka polskiego (na płycie) oraz/lub pobiera z serwisu internetowego dyrektora szkoły elektroniczne wersje zadań egzaminacyjnych do części ustnej z języka polskiego. Pobiera z serwisu hasła do plików z zadaniami. Zadania egzaminacyjne i hasła są materiałami chronionymi przed nieuprawnionym ujawnieniem.
  8. Udostępnia do wglądu nauczycielom wchodzącym w skład odpowiednich przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych zadania wraz z kryteriami oceniania do części ustnej z języka polskiego – nie wcześniej niż półtorej godziny przed rozpoczęciem egzaminu (dotyczy egzaminu dla absolwentów z roku 2014/2015), przestrzegając zasady ochrony materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem
  9. Przebieg części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego:
    • Zdający, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość, wchodzi do sali egzaminacyjnej wg kolejności ustalonej na liście / w harmonogramie.
    • W sali może przebywać dwóch zdających – jeden przygotowujący się do egzaminu i drugi udzielający odpowiedzi.
    • Zdający losuje zadanie egzaminacyjne - kartkę z wydrukowanym zadaniem.
    • Zdający otrzymuje czyste kartki, opieczętowane pieczęcią szkoły, do sporządzenia notatek pomocniczych, konspektu lub ramowego planu wypowiedzi.
    • Zdający zapoznaje się z treścią wylosowanego zadania zawierającego tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) i odnoszącego się do niego polecenia i w czasie nie dłuższym niż 15 minut przygotowuje się do udzielenia odpowiedzi.
    • Po zakończeniu czasu przeznaczonego na przygotowanie zdający, przez ok. 10 minut  wygłasza wypowiedź monologową na wskazany w poleceniu temat. Członkowie przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego nie przerywają wypowiedzi zdającego, chyba że zostanie przekroczony limit czasu.
    • Po zakończeniu wypowiedzi monologowej zdający przez około 5 minut rozmawia z zespołem egzaminacyjnym na jej temat.
    • Po zakończeniu egzaminu zdający oddaje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego kartki z notatkami,  oraz wydrukowane zadanie.
    • W czasie egzaminu zdający nie może korzystać z żadnych słowników oraz własnych kartek.

 

 

  1.  Przewodniczący SZE udostępnia do wglądu nauczycielom wchodzącym w skład odpowiednich przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych zestawy zadań do części ustnej z języków obcych nowożytnych wraz z kryteriami oceniania – dzień przed rozpoczęciem egzaminu, przestrzegając zasady ochrony materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem.
  2.  PSZE nadzoruje przygotowanie sal egzaminacyjnych do części ustnej egzaminu. W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych dba o to, aby w każdej sali, w której przeprowadzany jest egzamin, był zegar z sekundnikiem/stoper. Nie dopuszcza się możliwości odmierzania czasu za pomocą aplikacji stanowiących element oprogramowania telefonu komórkowego.
  3. Przebieg części ustnej egzaminu maturalnego z  języków obcych nowożytnych (egzamin bez określania poziomu):
    • Zdający, po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość (a w przypadku zdających skierowanych na egzamin przez dyrektora OKE również świadectwa ukończenia szkoły), wchodzi do sali egzaminacyjnej w ustalonej kolejności.
    • W sali przebywa jeden zdający.
    • Egzamin prowadzony jest w danym języku obcym nowożytnym, trwa ok. 15 minut i składa się z rozmowy wstępnej i trzech zadań; czas na zapoznanie się z treścią zadań jest wliczony w czas przeznaczony na wykonanie poszczególnych zadań.
    • Zdający losuje zestaw egzaminacyjny i przekazuje go egzaminującemu.
    • Egzamin rozpoczyna się od rozmowy wstępnej, podczas której egzaminujący zadaje zdającemu kilka pytań związanych z jego życiem i zainteresowaniami; po rozmowie wstępnej egzaminujący przekazuje wylosowany wcześniej zestaw zdającemu.
    • Po otrzymaniu zestawu zdający przystępuje do wykonania zadań od 1. do 3.: zadanie pierwsze polega na przeprowadzeniu rozmowy, w której zdający i egzaminujący odgrywają wskazane w poleceniu role; w zadaniu drugim zdający opisuje ilustrację zamieszczoną w wylosowanym zestawie oraz odpowiada na trzy pytania postawione przez egzaminującego; w zadaniu trzecim zdający wypowiada się na podstawie materiału stymulującego i odpowiada na dwa pytania postawione przez egzaminującego.
    • Przewodniczący decyduje o tym, czy sam egzaminuje zdającego, czy egzamin przeprowadza członek zespołu, oraz dba o to, aby egzaminujący przeprowadzał egzamin, korzystając z zegara z sekundnikiem/stopera. Nie dopuszcza się możliwości odmierzania czasu za pomocą aplikacji stanowiących element oprogramowania telefonu komórkowego.
    • Przeprowadzając egzamin, egzaminujący postępuje zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi w zestawie dla egzaminującego.
    • W rozmowie wstępnej oraz zadaniach 2. i 3. egzaminujący zadaje wyłącznie pytania zamieszczone w zestawie dla egzaminującego.
    • Zdający wykonuje zadania w takiej kolejności, w jakiej są one zamieszczone w zestawie egzaminacyjnym; nie ma możliwości powrotu do zadania, które zostało zakończone lub opuszczone.
    • W czasie trwania egzaminu zdający nie może korzystać ze słowników i innych pomocy.

13) PSZE odbiera od przewodniczącego przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego w każdym dniu:

  1. protokoły indywidualne części ustnej (załączniki: L_5a, L_5c, L_5e, L_5g, L_6a, L_7a, L_7c)
  2. karty indywidualnej oceny (załączniki: L_5b, L_5d, L_5f, L_5h, L_6b, L_7b, L_7d)
  3. kompletne zestawy (wykorzystane przez zdających i niewykorzystane) po zakończeniu egzaminu z języka obcego nowożytnego oraz komplet zadań z języka polskiego.
  4. opieczętowane kartki z notatkami zdających ustny egzamin z języka polskiego.

14) PSZE nadzoruje zgodne z procedurą przeprowadzenie części ustnej egzaminu maturalnego, w szczególności:

  1. postępowanie z zestawami egzaminacyjnymi i zadaniami egzaminacyjnymi
  2. przestrzeganie liczby zdających i osób uprawnionych obecnych w sali egzaminacyjnej w czasie trwania egzaminu
  3. respektowanie uprawnień i przestrzeganie obowiązków obserwatorów obecnych na egzaminie, (zgodnie z instrukcją w załączniku L_22a)
  4. poprawność wypełnienia protokołów indywidualnych i kart indywidualnych oceny egzaminu
  5. ogłaszanie wyników egzaminu
  6. zapewnienie warunków i form zdawania egzaminu osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (zgodnie z komunikatem dyrektora CKE).

15). Odbiera od przewodniczących przedmiotowych zespołów egzaminacyjnych informacje

  1. o wniesieniu przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystaniu przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego,
  2. o zakłócaniu przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej egzaminu maturalnego pozostałym zdającym w sposób ustalony w wewnątrzszkolnej instrukcji przygotowania, organizacji i przeprowadzani egzaminu maturalnego, oraz podejmuje decyzję o unieważnieniu egzaminu.

 

V.  Przygotowanie i organizacja egzaminu w części pisemnej wynikająca z liczby zdających, warunków technicznych szkoły i potrzeb zdających z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi.

 

  1.  PSZE nadzoruje przygotowanie sal egzaminacyjnych do części pisemnej egzaminu na poszczególne dni egzaminu – zgodnie z harmonogramem, uwzględniając komunikat dyrektora CKE dotyczący materiałów i przyborów pomocniczych, z jakich mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu z poszczególnych przedmiotów.
  2.  Odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem egzaminu z języka obcego nowożytnego, wraz z przewodniczącym zespołu nadzorującego, sprawdza stan techniczny urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia tego egzaminu w każdej sali (np. odtwarzacza płyt CD, głośników) oraz ich rozmieszczenie, gwarantujące wysoką jakość dźwięku, przeprowadza próbę odsłuchu przykładowego nagrania tekstu w salach wyznaczonych do przeprowadzenia tego egzaminu.
  3.  Ustala sposób rozmieszczenia członków zespołu nadzorującego w sali i określa każdemu z nich obszar i numery stolików, które znajdą się pod jego osobistym nadzorem. Każdy członek zespołu nadzorującego odpowiada za samodzielność pracy zdających, poprawność i kompletność zakodowania arkuszy przez zdających na przydzielonej mu przestrzeni sali egzaminacyjnej (por.
  4. Sprawdza w każdym dniu egzaminu, przed jego rozpoczęciem, czy pakiety zawierające arkusze i materiały egzaminacyjne są nienaruszone, a w przypadku stwierdzenia ich naruszenia wstrzymuje dalsze prace organizacyjne i niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora OKE. Dyrektor OKE informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
  5. Pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu członkowie ZN spotykają się w gabinecie zastępcy przewodniczącego SZE w celu odebrania listy zdających egzamin w danej sali i naklejki z kodami otrzymane z OKE oraz protokoły przebiegu egzaminu (załącznik L_10), ewentualnie inne niezbędne w danej sali dokumenty i zleca sporządzenie planów rozmieszczenia zdających i członków zespołów nadzorujących w sali. Planów takich nie sporządza się w salach, w których do egzaminu przystępuje mniej niż trzech zdających.
  6. Zdający po okazaniu dowodu tożsamości losują nr stolika, przy którym będą zdawali egzamin w sali, która jest wyznaczona do przeprowadzenia tego egzaminu.
  7. Za zgromadzenia pomocy, z których mogą korzystać zdający w trakcie egzaminu z poszczególnych przedmiotów odpowiada przewodniczący SZE – zleca przygotowanie tych pomocy nauczycielowi uczącemu danego przedmiotu.
  8. Pomoce dydaktyczne przewidziane przez dyrektora CKE do wykorzystania na egzaminach z poszczególnych przedmiotów udostępnione będą w poszczególnych salach na osobnych stolikach.
  9. Zdający po zakończeniu egzaminu oczekują przy swoich stolikach aż członkowie ZN odbiorą arkusze egzaminacyjne i sprawdzą czy są one kompletne i prawidłowo zakodowane (w obecności zdającego).
  10.  W sytuacjach szczególnych przewodniczący ZN kontaktuje się osobiście z przewodniczącym SZE lub jego zastępcą zapraszając go na salę egzaminacyjną poprzez członka komisji. Przewodniczący SZE lub jego zastępca nadzoruje pracę ZN tak, aby nie rozpraszać zdających; tylko w szczególnych przypadkach wchodzi do sal, w których odbywa się egzamin.
  11. O wynikach części pisemnej egzaminu maturalnego informuje przewodniczący SZE, jego zastępca lub upoważniona osoba. Wyników nie wywiesza się do publicznej wiadomości.

VI.  Instrukcje dodatkowe

 

PROCEDURY AWARYJNE

 

  1. Postępowanie w przypadku stwierdzenia niekompletności lub naruszenia pakietów zawierających arkusze egzaminacyjne.
  1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba, w obecności innego członka tego zespołu, bezpośrednio po otrzymaniu pakietu od dystrybutora sprawdza i przelicza zgodnie z instrukcją zawartą w przesyłce, czy liczba i rodzaj arkuszy egzaminacyjnych odpowiadają zapotrzebowaniu i wykazowi zawartości przesyłki . W przypadku stwierdzenia niezgodności niezwłocznie zawiadamia w ustalony sposób dystrybutora materiałów egzaminacyjnych, a także zgłasza ten fakt do dyrektora OKE i dalej postępuje zgodnie z instrukcją zawartą w przesyłce i/lub zaleceniami dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
  2. W przypadku stwierdzenia, że w wyniku uszkodzenia pakietu zaistniała możliwość ujawnienia arkuszy, dyrektor OKE powiadamia o zaistniałej sytuacji dyrektora CKE, który podejmuje decyzję dotyczącą przebiegu i ustaleniu nowego terminu całości lub części egzaminu. W innych przypadkach decyzje co dalszego przebiegu lub zawieszenia egzaminu podejmuje dyrektor OKE w porozumieniu z Dyrektorem CKE.
  3. Zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej do momentu otrzymania od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego informacji o decyzji odpowiednio dyrektora OKE lub dyrektora CKE.
  4. Decyzję dotyczącą egzaminu dyrektor OKE lub jego przedstawiciel przekazuje telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego. Do szkoły informacja musi dotrzeć obowiązkowo dwiema niezależnymi drogami.

 

  1. Postępowanie w przypadku zaginięcia pakietu zawierającego arkusze egzaminacyjne
  1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego po stwierdzeniu zaginięcia pakietu zawierającego arkusze egzaminacyjne powiadamia o tym fakcie dyrektora OKE, który przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
  2. Dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, podejmuje decyzję o ewentualnym zawieszeniu egzaminu lub jego części, a dyrektor CKE ustala nowy termin egzaminu.
  3. O nowym terminie egzaminu dyrektor CKE powiadamia dyrektorów OKE, a dyrektorzy OKE – przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
  4. Informację o nowym terminie egzaminu zdający uzyskuje w szkole, w której zdaje egzamin.

 

  1. Postępowanie w przypadku stwierdzenia braku stron lub innych usterek w arkuszach egzaminacyjnych.
  1. W przypadku stwierdzenia braku stron lub innych usterek w arkuszu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego odnotowuje ten fakt w protokole przebiegu egzaminu  i podejmuje decyzję o wykorzystaniu arkuszy rezerwowych.
  2.  Jeżeli liczba zestawów rezerwowych jest nie wystarczająca do przeprowadzenia egzaminu lub części egzaminu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powiadamia dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, który podejmuje decyzję co do dalszego przebiegu egzaminu lub części egzaminu. Zdający czekają na decyzję, nie opuszczając sali egzaminacyjnej. Nie wykonuje się kserokopii arkuszy egzaminacyjnych.
  3. Decyzję dotyczącą dalszego przebiegu egzaminu lub części egzaminu dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej lub jego przedstawiciel przekazuje telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
  1. Postępowanie w przypadku wystąpienia usterki płyty CD podczas egzaminu z języka obcego nowożytnego.

 

  1. Teksty do poszczególnych zadań są nagrane na płycie CD jako odrębne ścieżki: Odtworzenie kolejnej ścieżki dźwiękowej w odtwarzaczu CD następuje automatycznie; podział nagrania na poszczególne ścieżki ma jedynie ułatwić przejście do odpowiedniego zadania w przypadku wystąpienia usterki płyty CD.
  2.  W przypadku wystąpienia usterki płyty CD (płyta nie odtwarza się lub zacina się) przewodniczący zespołu nadzorującego, w porozumieniu z przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego, przerywa pracę z arkuszem, poleca zdającym zamknięcie arkuszy, a zespołowi nadzorującemu dopilnowanie, aby zdający zastosowali się do polecenia oraz podejmuje decyzję o wykorzystaniu płyty rezerwowej.
  3. Jeżeli usterka płyty CD wystąpiła od momentu włączenia płyty do rozpoczęcia nagrania do zadania 1., po wymienieniu płyty CD przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w widocznym miejscu, nowy czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem. Po zapisaniu czasu na tablicy (planszy) włącza nową płytę.
  4. Jeżeli usterka płyty CD wystąpiła po rozpoczęciu nagrania do zadania 1., przewodniczący zespołu nadzorującego ─ zapisuje na tablicy (planszy), w widocznym miejscu, czas rozpoczęcia przerwy związanej z wymianą płyty CD ─ wymienia płytę CD na rezerwową ─ zapisuje na tablicy, w widocznym miejscu, czas zakończenia przerwy związanej z wymianą płyty CD oraz nowy czas zakończenia pracy z arkuszem, wydłużając go odpowiednio o czas przerwy związanej z wymianą płyty CD ─ przechodzi do ścieżki odpowiadającej numerowi zadania, podczas którego wystąpiła usterka płyty CD (por. pkt 1. powyżej), i odtwarza nagranie.
  5.  W przypadku stwierdzenia, że płyta CD nie odpowiada rodzajowi zestawu egzaminacyjnego przewodniczący zespołu nadzorującego postępuje w sposób analogiczny do tego, który opisano w pkt 3. powyżej.
  6. Konieczność wymiany płyty CD należy każdorazowo odnotować w protokole przebiegu egzaminu.

 

  1. Postępowanie w przypadku ujawnienia zadań egzaminacyjnych
  1. W przypadku stwierdzenia, że zadania lub arkusze zostały nieprawnie ujawnione, decyzję o dalszym przebiegu egzaminu podejmuje dyrektor CKE.
  2. W przypadku wstrzymania egzaminu lub jego części dyrektor CKE ustala nowy termin egzaminu.
  3. O nowym terminie egzaminu dyrektor CKE powiadamia dyrektorów OKE, a dyrektorzy OKE –przewodniczących ZE.
  4. Informację o nowym terminie egzaminu zdający uzyskuje w szkole, w której zdaje egzamin.

 

  1. Postępowanie w przypadku nagłego zakłócenia przebiegu egzaminu
  1. W przypadku nagłego zakłócenia przebiegu egzaminu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powiadamia dyrektora OKE.
  2. Jeżeli zagrożenie zostało zażegnane przed otwarciem pakietów z arkuszami egzaminacyjnymi, ale nie później niż godzinę po planowanym rozpoczęciu egzaminu, to egzamin może odbyć się, za zgodą dyrektora OKE, w tym samym dniu i w tym samym miejscu, przy czym kolejne części egzaminu rozpoczynają się w wyznaczonych terminach, a część, która się nie odbyła, pisana jest na końcu. Zdającym nie wolno kontaktować się w czasie przerw z osobami z zewnątrz.
  3. Jeżeli zagrożenie nastąpiło po rozpieczętowaniu pakietów z arkuszami egzaminacyjnymi na daną część egzaminu, po ustaniu zagrożenia zdający kontynuują pisanie.
  4. Jeżeli zagrożenie nie zostało zażegnane, dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, zawiesza/unieważnia dany egzamin i zarządza jego ponowne przeprowadzenie w nowym terminie, ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej .
  5. Dyrektor OKE w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jeżeli zachodzi taka potrzeba, podejmuje decyzję o zmianie miejsca przeprowadzania egzaminu.
  6. W przypadku ustalenia nowego terminu egzaminu, o nowym terminie egzaminu dyrektor CKE powiadamia dyrektorów OKE, a dyrektorzy OKE – przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
  7. Informację o nowym terminie (ewentualnie miejscu) egzaminu zdający uzyskuje w szkole, w której zdaje egzamin.

VII. Komunikowanie wyników.

  1. Zasady ogłaszania wyników części ustnej egzaminu:
  1. Zespół egzaminacyjny ustala wynik z języka polskiego  każdego zdającego zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, z zastrzeżeniem że ustalanie wyników nie może się odbywać rzadziej niż raz na 4–5 zdających. W przypadku braku możliwości uzgodnienia przez zespół wyniku egzaminu decydujący głos ma przewodniczący. Wynik ustalony przez zespół egzaminacyjny jest ostateczny.
  2. Podczas ustalania wyników w sali nie mogą przebywać zdający ani przygotowujący się do egzaminu.
  3. Wyniki ogłaszane będą zgodnie z harmonogram, który zawierać informacje o miejscu, dacie i godzinie rozpoczęcia egzaminu przez każdego zdającego oraz wskazywać miejsce i przybliżoną godzinę ogłoszenia wyników egzaminu w danym dniu.
  4. Wyniki z egzaminu z języka obcego nowożytnego przewodniczący przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego ogłasza (indywidualnie każdemu uczniowi) tego samego dnia, o godzinie określonej w harmonogramie. Po ogłoszeniu wyników egzaminu w danym dniu przewodniczący przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w danej szkole uporządkowane zestawy i podpisane protokoły.
  1. Wyniki części pisemnej egzaminu OKE przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 3 lipca 2014 r. w sprawie terminów sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w 2015 roku w celu ich ogłoszenia (30 czerwca 2015 r.).
  2. Wyniki egzaminu maturalnego są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego
  3.  Wydawanie świadectw, odpisów i aneksów.
  1. Zdający, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości i jego odpis wydane przez OKE. Świadectwa i odpisy są przekazywane absolwentom, za potwierdzeniem odbioru, w szkole macierzystej, a w przypadku osób skierowanych na cały egzamin przez OKE – w szkole, w której zdawali egzamin.
  2.  Na świadectwie dojrzałości odnotowane są wyniki uzyskane z egzaminów z każdego przedmiotu zdawanego w części ustnej (w procentach) oraz w części pisemnej (w procentach i na skali centylowej, z wyjątkiem wyniku z dodatkowych zadań rozwiązywanych w języku obcym, w przypadku których podawany jest wyłącznie wynik w procentach).
  3. Wyniki uzyskane w części pierwszej i w części drugiej egzaminu pisemnego z informatyki odnotowywane są łącznie.
  4. Zdający otrzymuje świadectwo dojrzałości, jeżeli
    • przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych i je zdał oraz
    • przystąpił do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego i egzamin ten nie został mu unieważniony.
  5. Zdający nie otrzymuje świadectwa dojrzałości, jeżeli nie został spełniony którykolwiek z warunków określonych w pkt 4.
  6. W przypadku gdy zdający nie przystąpił do zadeklarowanego:
    • egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów dodatkowych (za wyjątkiem jednego przedmiotu dodatkowego zdawanego obowiązkowo)
  7. na świadectwie dojrzałości w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku odpowiednio z egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego albo dodatkowych zadań egzaminacyjnych wpisuje się „0%”.
  8. W przypadku unieważnienia egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego (za wyjątkiem jednego przedmiotu dodatkowego zdawanego obowiązkowo) na świadectwie dojrzałości w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku egzaminu maturalnego z danego przedmiotu wpisuje się „0%”.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny