Konspekt zajęć z wykorzystaniem aktywnej tablicy
Autor
MAŁGORZATA CHRZĄSTOWSKA
1. Etap edukacyjny i klasa
edukacja wczesnoszkolna - klasa III
2. Przedmiot
edukacja wczesnoszkolna – humanistyczna
3. Temat zajęć:
Zwiastuny wiosny
4. Czas trwania zajęć
45 minut
5. Uzasadnienie wyboru tematu
Temat zajęć jest zgodny z podstawą programową. Lekcja ma na celu zapoznanie uczniów z charakterystycznymi dla wiosny oznakami występującymi w przyrodzie.
6. Uzasadnienie zastosowania technologii
Technologia informacyjna jest nieodzowna w dobie nauczania zdalnego. Zastosowanie narzędzi TIK jest atrakcyjne dla dzieci, angażuje więcej zmysłów u młodszych uczniów i ułatwia im zapamiętywanie treści. Gry i zabawy interaktywne uatrakcyjniają zajęcia, aktywują dzieci oraz stanowią ułatwienie w zdobywaniu wiedzy.
7. Cel ogólny zajęć
Zapoznanie uczniów z oznakami wiosny. Analiza tekstu literackiego pt. "Wiosenne przyloty".
8. Cele szczegółowe zajęć
- Uczeń wie, co to jest przedwiośnie.
- Uczeń potrafi wymienić elementy flory i fauny charakterystycznej dla pojawiającej się nowej pory roku - wiosny.
- Uczeń potrafi czytać i słuchać ze zrozumieniem podany tekst.
- Uczeń doskonali logiczne myślenie, pamięć i spotrzegawczość.
- Uczeń potrafi zaśpiewać jedną zwrotkę i refren piosenki pt. : " Ptasie głosy".
9. Metody i formy pracy
Praca zdalna z wykorzystaniem aplikacji Zoom, e-dziennika.
Udostępnienie uczniom materiałów na platformach edukacyjnych.
Praca indywidualna.
10. Środki dydaktyczne 1
Zadania na platformie epodreczniki.pl
Gra dydaktyczna z LearningApps.org: https://learningapps.org/9790682,
https://learningapps.org/4975190,
https://learningapps.org/8631478,
https://learningapps.org/view1555440,
https://learningapps.org/268781,
https://learningapps.org/1392221,
https://learningapps.org/9774411
Worldwall: https://wordwall.net/pl/resource/916832/zwiastuny-wiosny
ekreda.pl: https://www.ekreda.pl/public/view/6179602631229440
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=XiCKI15os1Y
11. Wymagania w zakresie technologii
Komputer, smartfon lub tablet z dostępem do internetu.
12. Przebieg zajęć Aktywność nr 1
Temat:
Faza wprowadzająca
Czas trwania
15-20 min
Opis aktywności
- Wprowadzenie.
- Podanie tematu. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
- Zapoznanie dzieci z pojęciem przedwiośnie, elementami flory i fauny związanymi z rozpoczynającą się porą roku - wiosną
- Uczniowie słuchają piosenki wprowadzającej do głównego tematu lekcji. Piosenka nosi tytuł "Pachnąca wiosna": https://www.youtube.com/watch?v=XiCKI15os1Y
- Wyjaśnienie pojęcia: przedwiośnie. (Słownik języka polskiego online: https://sjp.pl/)
- Uczniowie oglądają film o wiośnie i wykonują polecenia: https://www.ekreda.pl/public/view/6179602631229440
Aktywność nr 2
Temat
Faza realizacyjna
Czas trwania
10 min
Opis aktywności
Słuchanie tekstu pt. "Wiosenne przyloty" i wykonanie ćwiczeń dotyczących omawianego tekstu na platformie epodreczniki.pl:
https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_23_108_p0
Aktywność nr 3
Temat
Utrwalenie wiadomości
Czas trwania
10 min
Opis aktywności
1.Wykonanie ćwiczeń na platformie epodreczniki.pl dotyczących omawianego wyżej tekstu:
https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_23_108_p2
2. Gra dydaktyczna Memory na platformie epodreczniki.pl: https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_23_108_p3
3. Zapoznanie dzieci z tekstem i melodią piosenki pt. "Ptasie głosy": https://www.youtube.com/watch?v=Hy7nYm1y6H0&feature=emb_title jako utrwalenie omawianych zagadnień na platformie epodreczniki.pl
Aktywność nr 4
Temat
Zadanie i omówienie pracy domowej. Podsumowanie i ewaluacja zajęć
Czas trwania
10 min
Opis aktywności
- Podsumowanie zajęć.
- Zadanie i objaśnienie uczniom pracy domowej - na platformie epodreczniki.pl: https://epodreczniki.pl/wczesnoszkolna/KL3_ORE_V9_WIOSNA_3_3_23_108_p2 (obejrzyj zdjęcie. Posłuchaj informacji oraz głosu skowronka).
- Nauka tekstu i melodii piosenki "Ptasie głosy": https://www.youtube.com/watch?v=Hy7nYm1y6H0&feature=emb_title
13. Sposób ewaluacji zajęć
Rozmowa z uczniami na temat ich wrażeń po przeprowadzonej lekcji - aplikacja Zoom.
Wykorzystanie kartoników: "Słoneczko" - lekcja bardzo mi się podobała. "Chmurka" - lekcja mi się średnio podobała.
14. Licencja
- BY-NC-SA 4.0 - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Przejdź do opisu licencji
15. Wskazówki dla innych nauczycieli korzystających z tego scenariusza
Lekcję przeprowadzamy zdalnie. Przed lekcją należy sprawdzić działanie linków.
16. Materiały pomocnicze
17. Scenariusz dotyczy Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej: Nie