KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE 5 „A” W DNIU 08.02.2023

(1 godzina lekcyjna)

Prowadząca: Agnieszka Kaczmarczyk

Temat: Ortograficzne potyczki- pisownia wyrazów z „ó” i „u”

Cele lekcji:

• uczeń zna podstawowe zasady pisowni wyrazów z „ó” i „u” i umie je zastosować,
  • poprawnie zapisuje wyrazy z „ó” i „u”,
  • tworzy wyrazy pokrewne uzasadniające pisownię wyrazów z „ó” i „u”,
  • wskazuje wyrazy z „ó” i „u” niewymiennym,
  • uzupełnia poprawnie tekst z luką,
  • korzysta ze słownika ortograficznego lub słownika języka polskiego,
  • tworzy plakat ortograficzny z wybraną zasadą ortograficzną.

Metody:

• praca z tekstem, praca ze słownikiem
  • pogadanka
  • rozmowa kierowana
  • zabawa edukacyjna
  • działania praktyczne z aktywną tablicą.

Środki dydaktyczne:

• plansza edukacyjna z poznanymi zasadami ortograficznymi;
  • słowniki ortograficzne;
  • tablica interaktywna i ćwiczenia interaktywne ze strony wordwall znajdujących się w poniższych linkach:

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji, podanie celu lekcji.
  2. Aktywne wprowadzenie do lekcji: zabawa z wykorzystaniem rymów-nauczyciel mówi wyraz zawierający „ó” lub „u”, a wskazany lub chętny uczeń podaje do niego inny rymujący się wyraz zawierający również „ó” lub „u”, wyrazy zapisuje się na tablicy i w zeszytach.

Faza realizacyjna

1. Uczniowie wykonują zadanie „na rozgrzewkę” z podręcznika, zapisując na tablicy tylko wyrazy do uzupełnienia.

1. Nauczyciel wraz z uczniami przypomina i systematyzuje poznane zasady pisowni z „ó” i „u”, wykorzystując tabelkę z podręcznika oraz uzupełnia te zasady o nową regułę dotyczącą pisowni „u” w zdrobnieniach. Aby utrwalić te zasady uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne na tablicy interaktywnej

1. Uczniowie rozwiązują zadania z podręcznika: 1, 2, 3 (pisemnie), 5 (ustnie) ze str. 141, 8/142 oraz na tablicy interaktywnej- podczas pracy uczniowie posługują się również słownikami

Przewidziano również rozwiązanie zadań z e-booka Nowej Ery „NOWE słowa na start! 5” w zależności od czasu dostępnego na dany etap lekcji.

Faza podsumowująca

Podział na grupy- każda grupa wykonuje mały plakat obrazujący przydzieloną zasadę ortograficzną.

Zadanie pracy domowej: zad. 9/143 z podręcznika.