KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE 5 „A” W DNIU 08.02.2023
(1 godzina lekcyjna)
Prowadząca: Agnieszka Kaczmarczyk
Temat: Ortograficzne potyczki- pisownia wyrazów z „ó” i „u”
Cele lekcji:
- uczeń zna podstawowe zasady pisowni wyrazów z „ó” i „u” i umie je zastosować,
- poprawnie zapisuje wyrazy z „ó” i „u”,
- tworzy wyrazy pokrewne uzasadniające pisownię wyrazów z „ó” i „u”,
- wskazuje wyrazy z „ó” i „u” niewymiennym,
- uzupełnia poprawnie tekst z luką,
- korzysta ze słownika ortograficznego lub słownika języka polskiego,
- tworzy plakat ortograficzny z wybraną zasadą ortograficzną.
Metody:
- praca z tekstem, praca ze słownikiem
- pogadanka
- rozmowa kierowana
- zabawa edukacyjna
- działania praktyczne z aktywną tablicą.
Środki dydaktyczne:
- plansza edukacyjna z poznanymi zasadami ortograficznymi;
- słowniki ortograficzne;
- tablica interaktywna i ćwiczenia interaktywne ze strony wordwall znajdujących się w poniższych linkach:
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
- Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji, podanie celu lekcji.
- Aktywne wprowadzenie do lekcji: zabawa z wykorzystaniem rymów-nauczyciel mówi wyraz zawierający „ó” lub „u”, a wskazany lub chętny uczeń podaje do niego inny rymujący się wyraz zawierający również „ó” lub „u”, wyrazy zapisuje się na tablicy i w zeszytach.
Faza realizacyjna
- Uczniowie wykonują zadanie „na rozgrzewkę” z podręcznika, zapisując na tablicy tylko wyrazy do uzupełnienia.
- Nauczyciel wraz z uczniami przypomina i systematyzuje poznane zasady pisowni z „ó” i „u”, wykorzystując tabelkę z podręcznika oraz uzupełnia te zasady o nową regułę dotyczącą pisowni „u” w zdrobnieniach. Aby utrwalić te zasady uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne na tablicy interaktywnej
https://wordwall.net/pl/resource/12449007/polski/pisownia-wyraz%c3%b3w-z-u-i-%c3%b3
- Uczniowie rozwiązują zadania z podręcznika: 1, 2, 3 (pisemnie), 5 (ustnie) ze str. 141, 8/142 oraz na tablicy interaktywnej- podczas pracy uczniowie posługują się również słownikami
Przewidziano również rozwiązanie zadań z e-booka Nowej Ery „NOWE słowa na start! 5” w zależności od czasu dostępnego na dany etap lekcji.
Faza podsumowująca
Podział na grupy- każda grupa wykonuje mały plakat obrazujący przydzieloną zasadę ortograficzną.
Zadanie pracy domowej: zad. 9/143 z podręcznika.