ROZWÓJ TWÓRCZOŚCI U DZIECI

Utworzono dnia 08.01.2016

Niezależnie czy twórczość dotyczy dzieci czy dorosłych lubimy się nią chwalić, bo przecież lubimy być postrzegani jako osoby otwarte, z szerokim horyzontem, fantazją, wyobraźnią i wiedzą. I nic w tym złego.

Oto jakie warunki  sprzyjają twórczości u dzieci.

Po pierwsze- Organizacja czasu. Jeżeli dzieci mają być w przyszłości twórcze, zwłaszcza małe, muszą mieć trochę wolnego czasu na pomysłową koncepcyjną zabawę. Maksymalne wypełnienie czasu pozbawia dzieci istotnych elementów rozwijania twórczości.

Po drugie – Odrobina samotności. Nasze dzieci jej potrzebują, aby powstawały nowe pomysły. Singer twierdził, że Rozwijanie bogatej wyobraźni wymaga czasu i samotności.

Po trzecieZdobywanie wiedzy. Dziecko nie może rozwijać się w próżni. Dużo wiedzy
(w początkowej fazie najlepiej od rodziców) to lepsze podstawy do rozwijania twórczości.

Po czwarte - Pochwała i zachęta.  Wszyscy rodzice uwielbiają w swoich dzieciach tę podniesioną wysoko głowę i szeroki uśmiech, gdy ktoś je pochwali. Nic bardziej ich nie cieszy. Należy zwracać też uwagę na to, aby chronić dzieci przed ośmieszeniem i nadmierną krytyką.

Fantazja i wyobraźnia - po piąte. Trzeba je wykorzystywać, bo to jedno z  głównych źródeł twórczości.

Metody wychowawcze jako punkt szósty. Może i demokracja nie jest do końca właściwym systemem, ale demokratyczne metody wychowawcze w domu sprzyjają twórczości. Wychowanie konserwatywne tłumi twórczość. Nie sprzyja jej też nadmierna opiekuńczość.

Po siódme - Stymulacja ze strony środowiska. Zarówno dom, jak i szkoła powinny stymulować twórczość poprzez zachęcanie do różnorodnych sposobów przyglądania się rzeczywistości.