Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie

„W hołdzie Polakowi wszech czasów najpiękniejsze strofy o Ojczyźnie”

Utworzono dnia 18.04.2019
Czcionka:

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas; z niej się wyłaniam… gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia”. Tymi słowami Karola Wojtyły z przepięknego poematu „Myśląc Ojczyzna” Paulina Krzysztoń i Mikołaj Mazur rozpoczęli spotkanie finalizujące VIII edycję Międzywojewódzkiego Konkursu „Jan Paweł II w pamięci pokoleń”.

Sięgnięcie po ten poemat nie było przypadkowe, bowiem to właśnie w tym utworze Karol Wojtyła tłumaczy fundamentalne treści swojej teologii patriotyzmu, obywatelskości, ojczyzny i narodu, ich historii i kultury. „Ojczyzna” to słowo, które ma ogromne znaczenie dla ludzi myślących, doceniających swoje korzenie, dziedzictwo, historię, przeszłość i to wszystko, co mieści się w słowie „kultura”. Święty Jan Paweł II był mistrzem w wielkiej refleksji nad ideą patriotyzmu i w realizacji tej idei – podkreślili prowadzący spotkanie. Tkwił on mocno w kulturze polskiej, żywił głęboką cześć dla bohaterów naszej ojczyzny i w sposób niezwykły pokazał nam również, jak realizować patriotyzm. Miłość ojczyzny w ujęciu św. Jana Pawła II nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem, ona żywi wielki szacunek dla wszystkich narodów, doceniając to wszystko, co nasz własny naród stanowi. Paulina i Mikołaj zwrócili uwagę, że stulecie niepodległości Polski skłania do refleksji o patriotyzmie, bo nietrudno zauważyć, że wybór Karola Wojtyły na stolicę Piotrową był potężnym przełomem w myśleniu o Ojczyźnie. Przypomnieli, że w dwa tygodnie po śmierci Jana Pawła II, a trzy dni przed wyborem Benedykta XVI, Joseph Ratzinger ułożył modlitewną litanię do Jana Pawła II. Wśród wielu wezwań pojawiło się również i takie: „Nauczycielu patriotyzmu, módl się za nami”, a w ustach niemieckiego kardynała wobec polskiego papieża wezwanie to brzmiało wyjątkowo; oto wielki Niemiec składa hołd wielkiemu Polakowi w jakże dla obu narodów delikatnej przestrzeni i w jak wielkiej sprawie. Podkreślili, że 14 lat po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, w polskim społeczeństwie trwa potrzeba i moralna powinność uczczenia Jego pamięci i oddania hołdu w darze za to, że dzięki objęciu przez Karola Wojtyłę przed 40 laty stolicy Piotrowej, nastąpił potężny przełom w myśleniu Polaków o Ojczyźnie. Wydarzenie to odrodziło w narodzie przekonanie, że warto być Polakiem, że to jest ogromne zobowiązanie, którego nieodzowną częścią jest walka o umacnianie niepodległości.

Janowi Pawłowi II, nauczycielowi patriotyzmu, podczas spotkania zorganizowanego przez ZSO w Zaklikowie i GOK w Zaklikowie zostały zadedykowane wiersze poświęcone Ojczyźnie. Zarecytowali  je laureaci VIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie i Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie, a koordynowanego przez panią Ewę Laskowską, panią Jolantę Szkaradek, panią Martę Topolską i panią Iwonę Ciesielską - Kozieł. Wśród laureatów zaprezentowali się: najmłodsi zwycięzcy (dzieci do lat siedmiu) - Nicola Klimczewska i Natalia Janiszewska z Łychowa Gościeradowskiego oraz Karolina Tryka z Woli Rzeczyckiej, uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych - Karol Marzec i Julia Burek ze Zdziechowic, Maria Ziółkowska ze Stojeszyna Pierwszego, Bartłomiej Molga z Chwałowic oraz Stanisław Partyka i Arkadiusz Grzyb z Zaklikowa. W koncercie poezji wystąpili również laureaci starszych grup wiekowych: uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych – Aleksandra Budkowska ze Zdziechowic, Ewelina Garbacz z Woli Rzeczyckiej, Paulina Paździora z Rzeczycy Ziemiańskiej, Zofia Kozłowska i Oliwia Smolarek z Chwałowic, uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych – Aleksandra Grzywacz z Chwałowic, Piotr Prawica i Julia Herdzik z Pysznicy oraz uczniowie gimnazjum i liceum – Natalia Toczyska z Zaklikowa, Piotr Zbiżek z Chwałowic i Weronika Bryk ze Stojeszyna.  Darem dla umiłowanego pasterza ludzkich serc były również pieśni „Santa”, „Zostań z nami”, „W ciszy niepokalanej”, „Schowaj mnie” w wykonaniu scholi „Cantate Deo” pod kierunkiem pani Agnieszki Krawczyk oraz członków grupy VOX. Z grupą wystąpił najmłodszy solista Miłosz Czubacki. Harcerska Grupa Muzyczna „Ejcz-Dżi-Em” z druhną Katarzyną Daniel i księdzem Kamilem Dziurdziem przygotowała na uroczystość program zatytułowany „To jest moja matka, ta Ojczyzna. Strofy o Ojczyźnie ku pamięci świętego Jana Pawła II”.

Za koncert poezji i pieśni dedykowany Janowi Pawłowi II, człowiekowi, który nauczał i dawał przykład jak Ojczyznę umiłować, podziękowali dyrektorzy placówek organizujących spotkanie – pani Anna Krzyżanowska i pan Waldemar Plennikowski. Do podziękowań dołączyła obecna na uroczystości Senator RP, pani Janina Sagatowska. Miłym gestem z jej strony był upominek (album poświęcony Janowi Pawłowi II), który wręczyła solistce grupy VOX – pani Alinie Stępień. Podczas spotkania wszyscy laureaci VIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Jan Paweł II w pamięci pokoleń” zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami, które wręczyli Senator RP – Janina Sagatowska, Burmistrz Zaklikowa – Dariusz Toczyski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie – Anna Krzyżanowska, Dyrektor oraz Wicedyrektor ZSO w Zaklikowie – Waldemar Plennikowski i Ewa Laskowska.  

Nagrody otrzymali w kategorii dzieci do lat 7: 

I miejsce – Nikola Klimczewska (Łychów Gościeradowski)

II miejsce – Natalia Janiszewska (Łychów Gościeradowski)

III miejsce – Karolina Tryka (Wola Rzeczycka)

wyróżnienie – Amelia Duda (Zdziechowice)

w kategorii uczniów klas I-III:

I miejsce – Karol Marzec (Zdziechowice)

I miejsce – Stanisław Partyka (Zaklików)

II miejsce – Julia Burek (Zdziechowice)

II miejsce – Arkadiusz Grzyb (Zaklików)

III miejsce – Maria Ziółkowska (Stojeszyn Pierwszy)

III miejsce – Bartłomiej Molga (Chwałowice)

wyróżnienie – Weronika Kobylska (Zdziechowice)

wyróżnienie – Maja Sadowska (Wola Rzeczycka)

w kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych:

I miejsce – Aleksandra Budkowska (Zdziechowice)

I miejsce – Ewelina Garbacz (Wola Rzeczycka)

II miejsce – Paulina Paździora (Rzeczyca Ziemiańska)

II miejsce – Zofia Kozłowska (Chwałowice)

III miejsce – Oliwia Smolarek (Chwałowice)

wyróżnienie – Karolina Bartochowska (Chwałowice)

wyróżnienie – Julia Janik (Zdziechowice)

wyróżnienie – Jakub Stelmach (Lipa)

w kategorii uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Aleksandra Grzywacz (Chwałowice)

II miejsce – Piotr Prawica (Pysznica)

III miejsce – Julia Herdzik (Pysznica)

w kategorii młodzież gimnazjalna i licealna:

I miejsce – Natalia Toczyska (Zaklików)

II miejsce – Piotr Zbiżek (Chwałowice)

III miejsce – Weronika Bryk (Stojeszyn Pierwszy)

wyróżnienie – Aleksandra Odrzywolska (Zaklików)

Nagrody w konkursie zostały ufundowane dzięki wsparciu Burmistrza Zaklikowa, pana Dariusza Toczyskiego, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Zaklikowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie, Rady Rodziców ZSO w Zaklikowie, dzięki Wydawnictwu Pallottinum, Wydawnictwu Diecezjalnemu i Drukarni  w Sandomierzu oraz Wydawnictwu Świętego Wojciecha. Oprócz uczniów nagrodzonych w konkursie recytatorskim „W hołdzie Polakowi wszech czasów najpiękniejsze strofy o Ojczyźnie”, nagrody odebrali laureaci szkolnego konkursu plastycznego „Życie narodu w trzeźwości to moje, twoje, nasze Westerplatte”: Katarzyna Golach z klasy 2 a SP (I miejsce), Julia Łukasik z klasy 6 b (I miejsce) oraz Aleksandra Odrzywolska z gimnazjum (wyróżnienie) i Kacper Chrząstowski z liceum (wyróżnienie). Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu recytatorskiego otrzymali pisemne podziękowania od organizatorów przedsięwzięcia.

   Ojciec Święty odszedł do domu Pana, ale pozostała jako przesłanie dla narodu jego prośba wygłoszona na krakowskich Błoniach przed odjazdem z Polski w czerwcu 1979 roku: „Proszę was, zanim stąd odejdę, proszę was, abyście to całe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę was, abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało. Abyście od niego nigdy nie odstąpili. Abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której on wyzwala człowieka. Abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która jest największa, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma korzeni, nie ma sensu”.

I o tym przesłaniu Polaka wszech czasów nie zapomnieli z pewnością organizatorzy konkursu, jego uczestnicy i wszyscy obecni 7 kwietnia 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie na finale VIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Jan Paweł II w pamięci pokoleń”.

 Marta Topolska

„W hołdzie Polakowi wszech czasów najpiękniejsze strofy o Ojczyźnie”

Utworzono dnia 18.04.2019, 08:30

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny