O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH - 2019

Utworzono dnia 11.02.2019

W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019, dzielnicowy Posterunku Policji w Zaklikowie oraz pracownicy Powiatowej  Straży Pożarnej ze Stalowej Woli odbyli w naszej szkole  spotkania z różnymi grupami  uczniów związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas ferii. Wszystko po to, by uczniowie podczas ferii bezpiecznie wypoczęli, a po dwóch tygodniach beztroski, cało i zdrowo wrócili do szkoły. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo najmłodszych podczas zabaw poza domem, jak również przestrzeganie przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w domu.

Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? - to niektóre z pytań, na które odpowiadali policjanci,  jak i strażacy podczas spotkań z dziećmi przed zimowym wypoczynkiem. Stróże prawa informowali o zagrożeniach związanych z przebywaniem najmłodszych w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych. Wyjaśnili na co należy zwrócić uwagę podczas organizacji kuligu i zabawy w bitwę na śnieżki, by zakończyły się one szczęśliwie. Dzieci dowiedziały się również jak zachować się w przypadku kontaktu z obcymi osobami. Ponadto przypomniano o ważnych telefonach alarmowych, z których należy korzystać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Policjanci uświadomili uczniów, aby:

wyjeżdżając na zorganizowany wypoczynek nie zabierać z domu wartościowych przedmiotów ani większej gotówki ze względu na ryzyko kradzieży, nie rozmawiać z nieznajomymi i nie przyjmować od nich żadnych słodyczy, napojów itp. nie oddalać się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna.

Dzieciom pozostającym w domu przypomnieli o konieczności zamykania drzwi na klucz i o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych. Uczulili, aby nie bawić się ogniem, prądem i wodą, a korzystając z Internetu nie podawać swoich danych, nie wysyłać zdjęć i nie opowiadać nowym znajomym z sieci o zasobności rodziców. Przestrzegali, żeby w czasie zabaw na śniegu nie zjeżdżać na sankach w miejscach położonych blisko drogi lub zbiorników wodnych, nie dopinać sanek do samochodów, na łyżwach jeździć tylko na wyznaczonych lodowiskach, a jeżdżąc na nartach wybierać stoki dostosowane do własnych umiejętności.

Strażacy z Komendy Powiatowej przedstawili zasady bezpiecznego zachowania podczas ferii, a także praktyczne zasady związane z pierwszą pomocą po wypadkach i niebezpiecznych zdarzeniach. Poinformowano także o trwającej kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność”, w ramach której rozdawane były ulotki informacyjne o zagrożeniach związanych z trwającym sezonem grzewczym, w tym o zatruciach tlenkiem węgla, zwanego potocznie „czadem”.

Teresa Marczewska

O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS FERII ZIMOWYCH - 2019