Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie

Ekologia na co dzień

Utworzono dnia 25.02.2019
Czcionka:

Nie zawsze młodzi ludzie dostrzegają, w jaki sposób każdy człowiek na co dzień niszczy środowisko naturalne poprzez niewłaściwe gospodarowanie odpadami, dlatego Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie podjął realizację projektu „Ekologia na co dzień”. Celem projektu było zmotywować uczniów do poznania głównych metod gospodarowania odpadami oraz metod ograniczających zanieczyszczenie środowiska i do aktywnego włączenia się  w przeciwdziałanie zanieczyszczeniom ekosystemu na co dzień, poprzez promocję recyklingu. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych i klas trzecich gimnazjów z Zaklikowa i z innych szkół powiatu stalowowolskiego.

Młodzieży zaproponowano przygotowanie prac na Powiatowy Konkurs na Prezentację Multimedialną i Film „Zanieczyszczeniu środowiska lokalnego mówię NIE” oraz na Powiatowy Konkurs „Eko-zabawki”. Przygotowanie prac konkursowych wymagało wnikliwej obserwacji natury w środowisku lokalnym, dostrzeżenia przejawów jego zanieczyszczenia i degradacji. Zachęcało też do codziennej troski o ograniczenie zagrożeń związanych z niewłaściwymi metodami gospodarowania odpadami. Konkursy zachęciły uczniów do twórczej wypowiedzi w formie filmu, zdjęć lub kompozycji przestrzennej (eko-zabawki) z wykorzystaniem materiałów całkowicie ekologicznych lub surowców wtórnych. Laureaci każdego konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi, dofinansowanymi z budżetu Powiatu Stalowowolskiego, podczas warsztatów ekologicznych zorganizowanych 5 lutego 2019 r.

Uczestnicy warsztatów obejrzeli nagrodzone prezentacje multimedialne i filmy oraz eko-zabawki wyeksponowane na ogólnodostępnej ekspozycji. Ponadto wysłuchali prelekcji pracownika Nadleśnictwa Janów Lubelski –p. Mirosława Macha, który mówił o stanie okolicznych lasów, zagrożeniach i działaniach sprzyjających ochronie środowiska naturalnego.

W pracy zespołowej w formie metaplanu zaprezentowali stan środowiska naturalnego, wskazując, jak jest, jak powinno być i dlaczego nie jest tak, jak powinno być oraz co można zrobić, by to zmienić. Młodzież uznała, że za zanieczyszczenie środowiska odpowiedzialni są ludzie, którym brak świadomości ekologicznej. Sporządzili listę działań, które warto podjąć, by zmienić obraz środowiska naturalnego. W ich odczuciu wystarczy nie wyrzucać śmieci do akwenów wodnych i do lasów, ograniczyć korzystanie z plastikowych opakowań, segregować odpady, używać środków czyszczących przyjaznych naturze, oszczędzać papier i wodę, wymienić piece na ekologiczne, rozsądnie wykorzystać surowce wtórne. Warto, jak stwierdzili uczniowie, zamontować kamery, które powstrzymają potencjalnych niszczycieli środowiska przed szkodzeniem naturze. Trzeba też koniecznie prowadzić edukację proekologiczną i zwiększyć kary pieniężne za zanieczyszczanie środowiska. Zredagowali  list otwarty do mieszkańców Zaklikowa i mieszkańców powiatu z apelem o zwiększenie troski o środowisko naturalne (publikacja na https://www.facebook.com/ZSO-w-Zaklikowie-802048866596596/  oraz rozpropagowanie w formie tradycyjnej wśród sąsiadów, rodziny, znajomych).

Dodatkowo uczniowie obejrzeli animacje o tematyce ekologicznej „Ziemia woła o pomoc” i pokaz eko-mody przygotowany przez uczniów miejscowego liceum. Podczas warsztatów wykonywali eko-biżuterię z surowców wtórnych i materiałów całkowicie ekologicznych. Mieli też niewątpliwą przyjemność, degustując eko-żarełko ze szkolnej stołówki. Z pewnością udział uczniów w konkursach i w warsztatach ekologicznych skłoni ich do podejmowania innowacyjnych działań proekologicznych w środowisku lokalnym i w regionie, a przede wszystkim do obcowania z ekologią na co dzień.

Ewa Laskowska, Marta Topolska

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny