Aktywne ferie zimowe w ZSO Zaklików - bez nałogów i uzależnień.

Utworzono dnia 25.02.2019

Pod takim hasłem w dniach 18.02.2019 - 22.02.20119 odbyły się warsztaty oraz inne zajęcia projektowe w ramach zimowych półkolonii w ZSO w Zaklikowie. Oferta skierowana była do uczniów klas IV - VIII ze szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum z terenu całej naszej gminy. Bogatą ofertę zajęć dla młodszych dzieci przygotowała świetlica środowiskowa działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury. W codziennych zajęciach wokalnych, językowych, sportowych, plastycznych, szachowych i teatralnych uczestniczyło ok. 50 osób. Niektórzy uczestnicy przybywali do naszej szkoły także ze Zdziechowic, były to więc gminne, integracyjne spotkania. Wyrazy wielkiego uznania należą się wszystkim nauczycielom naszej szkoły, którzy w ramach wolontariatu poprowadzili nowatorskie i ciekawe zajęcia podczas ferii. Byli to: p. Bożena Balcerowska, p. Mirosław Balbier, p. Katarzyna Cieliczko, p.  Agnieszka Kaczmarczyk, p. Monika Kościk, p. Ewa Stryjecka, p. Wioletta Przywara, p. Lidia Toczyska - Przywara, p. Marta Twardygrosz,  p. Piotr Zakościelny, p. Izabela Zmyslowska, p. Beata Żyłko. Ponadto, jako instruktorzy zajęcia poprowadzili: p. Anthony Odelaye oraz p. Paweł Szutta.  Półkolonią opiekowała się jako kierownik p. Wioletta Przywara, która czuwała nad całością programu, aby każdy chętny znalazł coś dla siebie.

Warto dodać kilka ciepłych słów o prowadzących warsztaty. Anthony`ego znają niemal wszyscy, bo już wielokrotnie gościł w naszej szkole, albo my – jako szkoła w Teatrze Starym, Centrum Kultury, czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Nie wszyscy natomiast wiedzą, że rodzina Pawła Szutty pochodzi ze Zdziechowic, a on sam mieszka obecnie w Gliwicach, choć wakacje corocznie spędza wśród bliskich w naszej gminie. Udało mu się  połączyć swoje koncerty w Lublinie z warsztatami wokalnymi w ZSO w Zaklikowie. Codziennie dojeżdżał  do nas razem z panem Anthony`m Odelaye. Warsztaty wokalne odbywały się w ramach zajęć przygotowujących do IX edycji Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej w Zaklikowie. Uczestniczki zajęć podkreśliły, iż warsztaty były bardzo intensywne i poprowadzone w sposób wyjątkowy – każda z nich indywidualnie trenowała swój wokal.

Mamy nadzieję na dalszy rozwój takiej formy zajęć, gdyż od 3 lat laureatki naszego festiwalu godnie i z sukcesami reprezentują naszą szkołę w Wielkiej Brytanii i to dzięki nim nasza szkoła i sam Zaklików jest rozpoznawalny w Luton czy Peterborough.

Cieszymy się ogromnie, iż również w tym czasie odwiedził naszą szkołę pan Sebastian Doliński, prezes stowarzyszenia Polonia Polish Community Group i jednocześnie Ambasador Gminy Zaklików. W spotkaniu w szkole uczestniczył Burmistrz Zaklikowa - Dariusz Toczyski, dyrektor ZSO w Zaklikowie - Waldemar Plennikowski, nauczyciele, rodzice i laureatki Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej, a także przedstawicielka grupy cheerleaderek, które reprezentowały naszą szkołę i gminę podczas wielu imprez w Wielkiej Brytanii.

Ogromne słowa uznania należą się  naszym paniom  kucharkom za pyszne obiadki, które nie tylko zaspokajały głód, ale zachęcały wszystkich do pozostania codziennie w szkole do 13.30. Dziękujemy dyrekcji za zaangażowanie i możliwość zorganizowania półkolonii w naszej szkole.

W programie feryjnym zgodnie z tradycją (tak jak 2 lata temu) nie mogło zabraknąć wycieczki do Lublina na lodowisko i do Centrum Kultury. Nasza młodzież uwielbia  Icemanię i pokazy filmowe w Centrum Kultury. Tym razem z racji napiętego planu w tym dniu, nie uczestniczyliśmy w darmowym pokazie filmowym, jednak obiecaliśmy uczniom, że już wkrótce nadrobimy to, zgodnie z ich oczekiwaniami. Cieszymy się ogromnie, iż stale utrzymujemy współpracę z Centrum Kultury w Lublinie i nasza młodzież ma możliwość korzystania z darmowych wystaw, prelekcji i pokazów filmowych organizowanych przez tę instytucję.

Bogaty program zajęć był możliwy do zrealizowania dzięki sponsorom, bez których przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć. Sponsorami zajęć były następujące instytucje i osoby prywatne: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej/ Oddział w Zaklikowie, Rada Rodziców ZSO w Zaklikowie oraz Burmistrz Zaklikowa i Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, państwo Maria i Ryszard Staniszewscy, pani Julia Burzyńska - Kaczyńska oraz pani Wioletta Przywara.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do bogatej galerii zdjęć z naszej półkolonii na szkolnym facebooku, gdzie możecie także wysłuchać ciekawych wywiadów z naszymi gośćmi, które przeprowadziła uczestniczka warsztatów wokalnych Diana Mróz.

Pamiętajmy, że warsztaty wokalne są wstępem i przygotowaniem do dalszych działań, a najistotniejszym będzie dziewiąta już edycja Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej, na który serdecznie zapraszamy już w maju.

ZSO Zaklików

Zdjęcia z warsztatów feryjnych